Yetgin Cıvata

+90 (332) 355 07 07 pazarlama@yetgincivata.com

Gijon Saplama ile Yapıların Ömrünü Nasıl Uzatırsın?

gijon-saplama

Gijonlar, dik olarak elde edilmiş olup orta kısmı hariç diğer iki bölümüne diş açılabilen özel bağlantı ekipmanlarıdır. Gijon tij olarak da adlandırıldığı görülmektedir. Bağlantı ekipmanı olmasından dolayı özellikle yapılarda, inşaat ve endüstri alanında sık kullanılmaktadır. Çünkü bu ekipmanlar sayesinde var olan çalışmanın ömrünü uzatabilmek mümkündür.

Bahsi geçen uygulamalara gijon saplama denilmektedir. Gijon malzemelerinin kullanılarak bağlantılar kurulmasıyla işlem gerçekleştirilir. Böylece yapıların birbirine olan kuvveti arttırılarak bağlantı tam olarak sağlanmaktadır. Özellikle gijon saplama:

  • Endüstri Alanları: Fabrikaların ekipmanları, enerji tesisleri ya da makinelerin imalatında kullanılmaktadır.
  • Otomotiv Sektörü: Araçların aks parçalarında, genel gövdelerinde ya da motorun bağlantısını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.
  • İnşaat Çalışmaları: Betonarme ve çelik yapılarda, prefabrik ev üretimlerinde tercih edilmektedir.

Peki kullanılan bu gijon sağlama yapılara ne tarz avantajlar sağlar? Aynı zamanda yapıların hangi bölümlerinde kullanılabilir? İşte, merak edilen detaylar hakkında bazı bilgiler.

 

İlginizi çekebilir: Profil Askı Mengenesi Bakımı Kullanım İçin İpuçları

 

Gijon Saplamanın Yapılara Sağladığı Avantajlar

Bağlantı ekipmanı olarak üretilen gijonlar farklı malzemelerden elde edilmektedir. Özellikle dayanıklı malzemelerden elde edilmiş olmaları onların yapılarda kullanılmasına neden olmaktadır. Günümüzde betonarme ya da çelik olduğu fark etmeksizin yapı üretimlerinde gijon saplamalara yer verilmektedir.

Kullanıldığı alanda değişik avantajlar sağlamasından dolayı tercih ettiği bilinmektedir. Genel itibari ile kullanılacak olan gijon saplama avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

1 – Kullanım Rahatlığı

Diğer bağlantı ve ekipmanların kullanılması için ekstra malzeme ve uğraş gerekebilir. Ancak gijon saplama söz konusu olduğunda bu durum geçerli değildir. Kullanılacağı alana etki edebilmesi ve bağlantı kurabilmesi için sadece anahtar ya da tornavida yeterli olacaktır. Oldukça rahat ve hızlı bir şekilde kullanım imkânı sunmaktadır.

2 – Korozyona (Değişime Karşı) Direnci Yüksektir

Her ne kadar dayanıklı malzemeden üretilmiş olsa da bağlantı elemanlarının ortamın sıcaklık, ısı, nem ve basınç dengesinden dolayı değişime uğraması mümkündür. Ancak yapılarda kullanılan gijon tij ürünleri korozyona karşı yüksek dirence sahiptir. Yapıların dış ya da iç kısmı fark etmeksizin kullanıldığında değişmeyeceğinden uzun ömürlü kullanım sağlar.

3 – Yüksek Dayanıklılık

Gijonların dayanıklılık oranları üretim malzemelerinden dolayı oldukça yüksektir. Yapıların üretiminde çelik ya da betonarme fark etmeksizin var olan kuvvet oranı fazladır. Bundan dolayı dayanıklı bir malzeme kullanılması şarttır. Tam olarak bu noktada tercih edilecek olan gijonlar, yüksek dayanıklılık sağlayarak yapıların altında ezilmeyecektir.

4 – Her Alanda Uygulanabilir

Yapısı gereği gijonların kullanım alanları yaygındır. Ancak yapılarda da farklı aşamalarda kendilerine yer bulmaları mümkündür. Çünkü mukavemeti yüksek, esnekliği bulunan bu parçanın uyum sağlama oranı da oldukça yüksektir.

5 – Ekonomik Fiyatlandırma ile Maliyeti Düşürmesi

Yapılara sağladığı bir diğer avantaj tahmin edileceği üzere ekonomik olmasından kaynaklanır. Daha büyük ya da maliyetli işlemler yerine gijonlarla istenen bağlantılar kurulabilir. Bu sayede yapıların kuvvete dayanıklı ve oldukça sağlam bir hal alması sağlanabilmektedir.

6 – Tüm Yapılara Uygun Gijon Saplama Modelleri

Gijon üretimleri farklı şekillerde yapılabilmektedir. Özellikle belirli bir alana uyum sağlaması adına benzer nitelikteki gijonlara istediğiniz sayıda erişebilirsiniz. Bulunduğunuz yapı prefabrik olabilir, betonarme olabilir. Bu durumda tamamen yapıya özel tercihlerinizi Yetgin Cıvata bünyemizdeki modellerden yapabilirsiniz.

Gijonların bu denli avantaj sağladığı bir alanda elbette farklı unsurlara da göz atmak gerekmektedir. Yapıların ömrünü gijonlar ile uzatmak isteyenler şu hususlara dikkat etmelidir:

  • Düzenli Bakımlar Yapılmalı: Gijonların çok yakın tarihlerde olmamakla birlikte belirli aralıklarla kontrol edilip, bakımlarının yapılması dayanıklılık süresini arttıracaktır.
  • Doğru Gijonlar Seçilmeli: Her gijon tij her alana uyum sağlamayacaktır. Derinlik, bağlantı kurulacak malzemeler ve diğer unsurlara göre uygun bağlantı elemanları seçilmelidir.
  • Doğru Montajlama: Montajlarının bir usta tarafından yapılması önemlidir. Her ne kadar kullanımı için ekstra ürün gerektirmese de yapılarda özenli çalışma için montajlamaya dikkat etmek gerekir.

 

İlginizi Çekebilir: U Bolt Cıvata Alırken Bilmeniz Gerekenler

 

Gijon Saplamalar ile Yapılarda Yapılabilecek Bazı Uygulamalar

Yapıların ömrünü uzatmak adına bağlantı elemanları kullanılmalıdır. Yapı gereksinimlerini yeterli düzeyde oluşturmak için gereklidir. Bunun için gijonların kullanılabileceği örnekler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çelik yapıların kolon ve kirişlerini bağlamak, yeterli düzeyde makasları birbirine geçirmek için gijonlar tercih edilebilir. Yapıların taşıyıcı görevini üstlenen kiriş ve kolonların sağlamlığı arttırılacağından güçlenme meydana gelecektir.
  • Betonarme oluşumlarda ise kiriş, kolon ve perdeler arasında gijon ile istenen bağlantılar kurulabilir. Yapının rijitlik oranı ve dayanıklılığının artmasıyla sağlam inşaatlar kurulabilir.
  • Prefabrik yapıların kurulumunda ise mevcut yapı parçalarının bağlantılarını gijonlar üstelenebilir. Montajlama veya demontaj işlemleri pratikleşeceği gibi kuvvetli bağlantılar sayesinde güvenlik de artacaktır.

Bahsedilen tüm bu işlemler için doğru gijon seçimi önem arz eder. Yüksek kalite, farklı üretim modellerindeki gijonlar için siz de Yetgin Cıvata bünyemizdeki gijon tijlere göz atabilir, kısa sürede sipariş oluşturabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir