Yetgin Cıvata

+90 (332) 355 07 07 pazarlama@yetgincivata.com

Cıvata ve Somunlarla Küçük Ev Tadilatları Nasıl Yapılır?

Cıvata ve Somunlarla Küçük Ev Tadilatları Nasıl Yapılır

Cıvata ve somunlar sadece büyük sektörlerde değil, ev tadilatlarında da kendisine yer bulan bağlantı elemanlarıdır. Bu parçalar ile evde zorlanmadan basit tadilatlarınızı yapabilirsiniz. Cıvata ve Somunlarla Küçük Ev Tadilatları Nasıl Yapılır?  Tadilatları yapabilmek için önce cıvata ve somunun ne amaçla ve nerede kullanabildiğini bilmeniz gerekir. Daha sonra kullanım alanına göre civata çeşitleri ya da somun türlerini inceleyerek karar vermelisiniz.

Somun, özellikle cıvata ve saplama elemanları ile birlikte kullanılmaktadır. Orta kısmı delik olan bu parça cıvatanın sabitlenerek hareket etmesine engel olmak amacıyla tercih edilir. Parçaya uygulanan civatanın diğer taraftan kayıp çıkmasını durdurmak adına somun ile sıkılmaktadır. Ev başta olmak üzere büyük sektörlerde sık sık kullanılır.

Cıvatalar ise bağlantı elemanları arasında yer alan ve iki parçayı birbirine bağlamak için kullanılan malzemelerdir. Somunlarda olduğu gibi civata çeşitleri bulunmaktadır. Standart ürünleri olduğu gibi özel üretimleri de mevcut olup birleştireceği parçaya göre tercih edilmelidir. Bu parçaların özellikle evlerde mobilyalar başta olmak üzere birçok üründe kullanıldığı görülmektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Sıkışmış Somun Nasıl Çıkarılır?

 

Küçük ev tadilatları söz konusu olduğunda da somun ve cıvata kullanımı yaygındır. Örneğin kitaplığı güçlendirmek ya da yeni raf oluşturmak için cıvata ve somuna ihtiyacınız olabilir. Diğer taraftan mutfak ya da banyo dolap kapaklarınızı sabitlemek adına da gerekecektir. Sadece mobilya değil; elektronik ve beyaz eşyalarda da kullanılır. İç parçalarında düşme varsa sabitleme yapmak ya da değişim ile daha iyi konuma getirmek için satın alabilirsiniz.

Cıvata ve Somunlarla Küçük Ev Tadilatları Nasıl Yapılır

Civata Seçimi: Ev Projeleriniz için Doğru Civatayı Nasıl Seçersiniz?

Her ne kadar ev tadilatında cıvata kullanılıyor olsa da doğru cıvata seçmek oldukça önemli bir konudur. Çünkü yapı üretiminden tutun da mobilyalara kadar kullanılabilen bu parçalar, her alana özel bir yapıda olmalıdır. Geleneksel civatalar bir yana özel civatalarla da hedeflenen sonuca erişmek ancak mümkün olur. Tüm yüzeylerde tek bir cıvata kullanımından bahsedebilmek bu yüzden mümkün değil.

Peki cıvata çeşitleri arasında doğru seçimi nasıl yapabilirsiniz? Öncelikle cevap vermeniz gereken bazı sorular bulunuyor:

  • Civataları hangi parçaları birleştirmek adına kullanacaksınız?
  • Birleşecek parçaların kalınlık ve boyutları nasıl?
  • Birleşim sonrası estetik görünüm önemli mi yoksa görünmeyecek mi?
  • Ev projenizde bu alan için oluşturabileceğiniz maliyet ne kadar?

Temelde bu sorulara yanıt vermeniz çeşitler arasında eleme yapmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin maliyet konusunda civata kg fiyatı araştırarak yola çıkabilirsiniz. İnternette ‘uygun fiyatlı civata al’ diyerek fiyatlar arasındaki kıyaslama ile bütçenize uygun olanları belirlemeniz mümkün olacaktır.

Fakat tahmin edeceğiniz üzere sadece fiyattan yola çıkarak bir seçim yapmak yanlış olacaktır. Çünkü kullanım bölgesine göre diğer soruların da önemi oldukça büyüktür. Örneğin estetik duruşa önem veriyorsanız, uygulama yapılacak parçalar dışarıdan fark edilecekse dikkatli olmanızda fayda var. Yuvarlak başlı civata genelde bu aşamalarda tercih edilerek göze hitap etmesi hedeflenmektedir.

Yine hangi parçaları birleştirmek ya da hangi amaçla ürüne ihtiyacınız olduğu önemlidir. Kullanacağınız parçalar düz değilse (çark, kasnak ya da valonlar) aynı şekilde birleşimden ziyade sabitleme sağlamak ise sekstur civata almanız önerilir. Hafif ağırlıktaki iki parçayı birleştirme hedefindeyseniz klasik cıvatalara göz atabilirsiniz. Böylece uygulama yapılacak parçaya göre istediğiniz yönde sonuç alma olasılığınız arttıracaktır.

 

İlginizi Çekebilir:  Diş Biçimine Göre Vida Çeşitleri

 

Son olarak birleştirilecek parçaların kalınlık ve boyutlarına göre özel üretim cıvatalara ihtiyacınız olabilir. Ev tadilatında genellikle gerekmese de nadir olarak bu ihtiyaç ortaya çıkabilmektedir. Kalın parçalar söz konusuysa daha büyük ve uzun civatalar gerekecektir. Bu durumda size özel üretim yapabilecek ya da geniş ürün skalasına sahip firmalara göz atmanız şarttır.

Yetgin Cıvata tam da bu aşamada işlemlerinizin aksamadan devam etmesi için özel üretimler yapmaya devam ediyor. Sektörde öncü olan firmamız cıvata ya da somun fark etmeksizin ihtiyacınız olan bağlantı elemanları için sizlere yardımcı olmaktadır. Sitemizden ürünlere göz atabilir, sipariş vermek için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir