Yetgin Cıvata

+90 (332) 355 07 07 pazarlama@yetgincivata.com

S Tipi Dubelin Yapı Sektöründeki Önemi ve Geleceği

s-tipi-dubelin-yapi-sektorundeki-onemi-ve-gelecegi

S tipi dübel, çekmeli dübel ya da ağırlık dübeli olarak aldırılmaktadır. Malzemeyi, parçayı ya da bir aparatı sabitlemeye yaramaktadır. Dübelin sadece bir tipi olmakla birlikte özellikle orta ve ağır olan parçaları sabitlemek amacıyla tercih edilmektedir. Diğer dübellere göre farkı da buradan kaynaklanmaktadır.

Yapısı ve boyutlandırmaları gereği S tipi dübeller belirli sektörlerde özellikle kullanılmaktadır. Bunların başında yapı sektörü gelmektedir. Yapı sektöründe kullanılan parçaların ağır olması ve güvenlik adına profesyonel olarak sabitlenmesi gerektiğinden tercih edilmektedir. Günümüzde kullanılan bu parçaların gelecekte kullanım oranının artması beklenmektedir.

Orta ve ağır ürünlerin sabitlenmesini sağlayan S tipi dübellerin yapılarda tercih edilme sebebi oldukça açıktır. Diğer dübellere göre güvenliği ve istenen yönde yapılar ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Özel üretimlerde de yapılarda kullanılacağı bilinerek yapılmaktadır. Elbette kalitesine güvenilen markalar aracılığıyla elde edilmesi gerekecektir.

Betonarme ve çelik parçaların montajı sırasında bağlantı elemanları ile birlikte kullanılmaktadır. Yüzeye ya da sabitlenecek parçaya göre özel olarak seçilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde beklenen performansı göstermek konusunda sorun yaşanabilecektir. Eğer siz de bu alanda güvenilir bir marka arıyorsanız Yetgin Cıvata sayfamızdan ürünlere göz atabilir, sipariş verebilirsiniz.

 

İlgilinizi çekebilir:  Mobilya Bağlantı Elemanları Nelerdir?

 

Beton ve Ahşap Yapılarda S Tipi Dubel Kullanımı

Yapı oluşumu denildiğinde akla ilk olarak betonarme yapılar gelmektedir. Çeliklerin, kiriş ya da kolonların bağlantısını sağlamak kadar sabitleme aşaması da önemlidir. Tam da bu aşamada S tipi dübeller devreye girecektir. Kullanılacak olan panel ya da parçanın istenen bölgeye sabitlenmesi için özel dübeller tercih edilebilir.

Diğer taraftan ahşap yapılarda da S tipi dübel kullanımı oldukça yaygındır. Bu yapılarda görece betonarme gibi ciddi bir ağırlık söz konusu değildir. Ancak plastik ya da diğer parçalardaki gibi hafiflik söz konusu olmamasından dolayı S tipi dübel tercihi doğru olacaktır. Ahşap parçaların sabitlenmesi ve buradan hareketle bağlantılarının kurulması için kullanılmalıdır.

Dübellerin bu iki alanda yaygın olarak tercih edilmesi yapı planlama ve tasarımlarındaki önemini ortaya koymaktadır. Sabitlenmesi gereken panel, parça ya da ürünün ne olduğu fark etmeksizin kullanım alanını kendisine oluşturmaktadır. Yetgin Cıvata bünyesinde yer alan dübeller arasında S tipi dübellere siz de erişebilirsiniz. Üstelik bu dübelleri kısa sürede sipariş ederek temin edebilirsiniz.

Kullanıldığı alanda sabitliği en iyi şekilde sunmasından dolayı yapıların güvenli hale gelmesini sağlayacaktır. Günümüzde ahşap yapılarda daha çok tercih edilse de beton yapılarda da örneklerini görebilmek mümkündür. Bundan dolayı özellikle inşaat sektöründe yaygın olarak farklı boyutlarda kullanılmak üzere üretilerek satışa sunulmaktadır.

 

S Tipi Dübellerin Montaj Kolaylığı ve Yük Taşıma Kapasitesi

S tipi dübelin yapı sektöründeki önemi oldukça fazladır. Bu önem dübelin sahip olduğu bazı özelliklerinden ve sağladığı avantajlardan gelmektedir. Daha önce değinildiği üzere orta ve ağır yapıları sabitlemeyi sağladığı için diğer dübellerden ayrılacaktır. Diğer taraftan kullanıldığı alanda tekrar bir işlem gerektirmeksizin senelerde kullanılabilir bir yapı anlayışını ortaya da koyacaktır.

Çekmeli dübellerin tek özelliği bununla sınırlı değildir. Montaj kolaylığı sunması da tercih sebeplerinden birisidir. Ekstra bir uzmanlık ya da ustalık gerekmeksizin yapılarda gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Diğer dübeller de olduğu gibi aynı mantıkta kullanılmaktadır. Boşluğa yerleştirilen dübeller ve kendisine uygun cıvata ya da vidalar ile istenen yapılar kolay montaj ile elde edilebilir.

Son olarak yük taşıma kapasitesinin oldukça yüksek olması da avantajlarından sadece birisidir. S tipi dübellerin sektörde yaygınlaşmasının temel sebebi de budur. Klasik dübeller belirli parçaların sabitlenmesi için tercih edilmektedir. Ancak çekmeli ya da S tipi dübeller özellikle ağır parçaların sabitlenmesi söz konusu olduğunda ele alınmaktadır.

Yapıların oluşturulmasında da güvenlik amacıyla ağır parçalar kullanılmaktadır. Ağır parçaların sabitlenmesini sağlayan unsur da bahsi geçen dübeller sayesinde mümkün olmaktadır. Yük taşıma kapasiteleri, dübelin kalitesi ve boyutuna göre değişiklik gösterecektir. Bu yüzden net bir yük kapasitesi özelliğinden bahsedebilmek zordur.

Eğer yüksek yük taşıma kapasitesi arıyorsanız çelik ya da demir gibi kaliteli malzemelerden üretilmiş olan S tipi dübellere yönelmelisiniz. Bunu sektörde sağlayan sınırlı sayıda firma bulunmaktadır. Yetgin Cıvata’nın da aralarında bulunduğu bu alanda siz de gönül rahatlığıyla S tipi dübel alabilirsiniz. Kullanım alanına göre farklı boyutlarda tercih edebilir böylece yapılarınızda güvenliği de elde edebilirsiniz.

 

Dikkatinizi çekebilecek diğer içeriğimiz:

Dübel deliği nasıl kapatılır?

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir